mersin anamur arsa fiyatları

Anamur arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Anamur arsa fiyatlarını ve Anamur tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

MERSİN ANAMUR HAKKINDA

Anamur, Mersin iline bağlı bir ilçedir. Anamur, Mersin’e bağlı bir ilçe olup, Türkiye’nin güney ucunda bulunur. Anamur Türkiye’de muz , yer fıstığı narenciye ve çilek ile ünlü bir ilçedir. Güneyinde Akdeniz, batısında Antalya’nın Gazipaşa, kuzeyinde Karaman’ın Ermenek, kuzeydoğuda Gülnar ve doğusunda Bozyazı ilçeleri vardır.

Mersin il merkezine uzaklığı 239 km olup, Türkiye’de il merkezine en uzak ilçe konumunda bulunmaktadır.

Geçmişi antik çağlara uzanan ve sırasıyla Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Persler’in egemenliği altına giren Anamur, MÖ 333’te Büyük İskender’in doğu seferi sırasında Makedonya Krallığı’na bağlanmış, bu dönemden sonra kentin adı “Anemurium” olarak anılmaya başlanılmıştır. Anemurium, antik kaynaklara göre “Rüzgârlı Burun” anlamına gelmektedir. MÖ 1. yüzyıl’da Roma, sonra Bizans egemenliğine giren Anamur, Bizanslılar zamanında yeniden inşa edilmiştir.

Daha sonra sırasıyla Arapların, Bizanslar’ın, Anadolu Selçukluların, yeniden Bizans’ın ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın eline geçen Anamur, Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın, Ertokuş Bey’i kıyı şehirlerinin alınmasıyla görevlendirmesi sonucu, 1228’de Selçuklular’ın, 1243’te yeniden Kilikya Ermeni Krallığı’nın, daha sonra 1275’te Karamanoğlu Beyliği’nin ve 1471’de Osmanlı İmparatorluğu yönetimine geçmiştir.

Anamur 1869 yılında ilçe olmuştur. 1867’de Konya vilayetine bağlı İçel Sancağı’nın bir kazası olan Anamur, 1877’de İçel Sancağı Adana vilayeti’ne bağlanınca, Adana vilayeti İçel Sancağı’nın bir kazası durumuna gelmiştir. Eski kaza merkezi bugünkü Ören beldesinin Nasrettin ve Ortaköy mahalleleridir. Burada yıkık durumdaki eski bir devlet binası hala görülebilir. Sonraları daha iç ve yüksekçe bir bölge olan “Çorak”, ilçe merkezi olmuş, adı “Anamur” olarak değiştirilirek, devlet daireleri ve birçok aile Çorak’a taşınmıştır. 1930 yılında eski hükûmet konağı binası Rum Ortodoks kilisesi yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Mimarı Ermeni bir ustadır.

Kumsalları, nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurtlama alanıdır. Ayrıca deniz kıyısının ıssız ve kayalık olan kesimlerinde Akdeniz fokları yaşamaktadır.

Ormanlık alanları özellikle çam, meşe, kavak, çınar, maun gibi ağaçlar ile defne, keçiboynuzu (harnup), pıynar, mersin (murt), zakkum … gibi maki grubu bitkilerle kaplıdır. Ormanlarında yaban keçisi, keklik, tavşan, kaplumbağa, kelebek … gibi çeşitli yabanıl hayvanlar özgürce yaşamaktadır.

Kıyıda İskele, Kale, Melleç, Ören plajı; iç kesimlere doğru Pullu Mesire yeri, Köşekbükü Mağarası yukarı kesimlerde ise yaylalar, ormanlık alanlar, görülmeye değer yerlerdir.

 

ANAMUR EKONOMİSİ

Arazisinin çok büyük kısmı dağlık ve ormanlık olan Anamur, Akdeniz ve subtropikal bitki ve meyvelerinin yetiştirilebildiği mikroklima özelliğine sahip, tabii güzelliklerle dolu, yaylalar, ormanlar, mağaralar ve su kaynakları açısından zengin bir ilçedir. 

İlçede Muz başta olmak üzere, hertürlü sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Anamur muzu ülke ve dünya geleninde başlı başına bir markadır.

İlçemiz; Anemerium antik kenti ören yeri ve mamure kalesi başta olmak üzere açık hava müzesi görünümündeki tarihi, doğal ve kültürel varlıkları ve turizm altyapısı ile birlikte gelişmeye açık önemli turizm merkezlerimizden birisidir. 

Özellikle Gazipaşa Havalimanı açıldıktan sonra, bölgeye ilgi çok artmış otel, restoran, kafe gibi yerler çoğalmıştır. Yaz mevsiminin uzun olması, deniz sıcaklığının kış ayına kadar düşmemesi ve el değmemiş doğası birçok insan için yeni tatil destinasyonudur.

 

ANAMUR ARSA FİYATLARI

Anamur arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL – 2.750 TL arasında değişmektedir.

 

ANAMUR TARLA FİYATLARI

Anamur tarla fiyatları (m²)  20 TL – 600 TL arasında değişmektedir.

 

AKARCA ARSA FİYATLARI

Akarca arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 600 TL – 2.750 TL arasında değişmektedir

 

ANİTLİ TARLA FİYATLARI

Anitli tarla fiyatları (m²)  120 TL – 320 TL arasında değişmektedir.

 

BAHÇELİEVLER ARSA FİYATLARI

Bahçelievler arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 500 TL – 600 TL arasında değişmektedir. Bahçelievler tarla fiyatları (m²)  400 TL – 600 TL arasında değişmektedir.

 

BOZDOĞAN ARSA FİYATLARI

Bozdoğan arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 650 TL – 950 TL arasında değişmektedir. Bozdoğan tarla fiyatları (m²)  140 TL – 300 TL arasında değişmektedir.

 

DEMİRÖREN ARSA FİYATLARI

Demirören arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 500 TL – 600 TL arasında değişmektedir. Demirören tarla fiyatları (m²)  80 TL – 200 TL arasında değişmektedir.

 

GÜLEÇ TARLA FİYATLARI

Güleç tarla fiyatları (m²)  140 TL – 350 TL arasında değişmektedir.

 

GÜZELYURT ARSA FİYATLARI

Güzelyurt arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.350 TL – 1.760 TL arasında değişmektedir. Güzelyurt tarla fiyatları (m²)  250 TL – 350 TL arasında değişmektedir.

 

KALINÖREN ARSA FİYATLARI

Kalınören arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 600 TL – 700 TL arasında değişmektedir. Kalınören tarla fiyatları (m²)  500 TL – 550 TL arasında değişmektedir.

 

MALAKLAR TARLA FİYATLARI

Malaklar tarla fiyatları (m²)  250 TL – 580 TL arasında değişmektedir.

 

UÇARI ARSA FİYATLARI

Uçarı arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 200 TL – 300 TL arasında değişmektedir. Uçarı tarla fiyatları (m²)  120 TL – 160 TL arasında değişmektedir.

 


 

Anamur’da bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Anamur’dan arsa almak ya da Anamur’dan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Anamur arsa fiyatlarını ve Anamur tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!