Kentsel Dönüşümde Arsa Payınız Önemli

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Arsa payınızın önemi, kentsel dönüşüm sürecinde oldukça büyük önem taşıyor. Eğer eviniz kentsel dönüşümde yenilenecekse, arsa payınız büyük önem taşıyor demektir.

Ne yazık ki, çok az kişi yeni bir ev aldığında tapusunda yazan arsa hisse oranına bakıyor. Aldığınızın evin tapusuna sahip olmanız, yeni evinizle ilgili hiç sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken şey, tapunuza bakarak binaya ait arsa üzerindeki pay oranınızı kontrol etmek.
Kanuna göre, kentsel dönüşüm sürecinde sahip olduğunuz ev değil arsadaki hisseniz önem taşıyor. 6306 sayılı yasa, yenileme yapılacak binadaki hak sahiplerini arsa payına göre belirliyor. Örneğin yıkımı yapılacak binada yeniden yapım için alınacak kararlar için aranan  2/3 çoğunluk; binadaki kat maliklerinin sayısı ile değil sahip oldukları arsa payları üzerinden yapılacak hesapla belirleniyor.
Eğer binada kat sahibi iseniz ve binanız kentsel dönüşüme girecekse hangi katın sahibi olduğunuz da önem taşıyabilir. Adil görünmeyen bu durumun nedeni ise; eskiden müteahhitlerin bir çoğunun binadaki dükkan ve üst katlarda bulunan dairelere, ara katlara göre daha fazla arsa payı vermiş olmasıdır.
Kat maliklerine sahip oldukları daire ve dükkanlara göre adil bir arsa payı dağılımının yapılmamış olması; kentsel dönüşüm sürecinde oldukça can sıkıcı durumların yaşanmasına sebep olabilir. Bu adaletsiz durum, Kentsel Dönüşüm sürecine giren binalarda fark edilmez ya da geç fark edilirse, yıkımdan sonra arsa haline gelen taşınmazda fazla arsa payı olanlar diğer hak sahiplerine göre daha fazla hak talep edebilir ya da karar verme sürecinde adil olmayan bir durum ortaya çıkabilir.

Önümüzdeki günlerde bu tip can sıkıcı durumları yaşamamak için; binanızı kentsel dönüşüm sürecine sokmadan önce binadaki arsa payınız ile komşularınızın arsa paylarının adil olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Arsa payı dağılımında adil olmayan bir durum var ise önce onu düzeltmek için; bina yıkılmadan önce “Arsa Payının Düzeltilmesi Davası”nı açabilirsiniz.
Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:29:15

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu