Kat Karşılığı Tarih Oluyor

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Kentsel dönüşüm yasası ile depreme dayanıklı yapıların yapımına devam ediliyor; fakat hala istenilen sonuçlara ulaşılamıyor. Yasanın halka iyi anlatılamaması, yasanın insanlar tarafından bir rant yasası şeklinde algılanması, hem mülk sahiplerini hem de müteahhitlerin elini kolunu bağlıyor.

Bu duruma çözüm getirmek isteyen bakanlık, kat karşılığı uygulamasına karşılık kendin yık - yap adlı bir uygulama başlatmaya hazırlanıyor.

Kat karşılığı uygulamasının birçok ilçede emsal bulunmamasından dolayı çoğu durumda istenileni verememesi ve kat karşılığı uygulanacak modellere hem halktan hem de müteahhitlerden destek bulunamaması kentsel dönüşüm uygulamasının yerinde saymasına neden oluyor.

Kendin yık-yap yasası ile, yasa kapsamında binasını yenileme isteyenlere 100 bin liraya kredi verileceği belirtliyor. 10 yıl vade faiz desteği ile desteklenecek yasa ile yasadan birçok mülk sahibinin yararlanabileceği belirtiliyor. Bu uygulama ile; emlsal artışı olmayan ya da evlerini kat karşılığını vermek istemeyenler için kullanılacak bu krediyle binalar hızlıca dönüşebiliyor ve depreme dayanıklı yeni binalar ortaya çıkabiliyor.

100 metrekarelik bir dairenin inşaat maliyetinin metrekaresinin yaklaşık 1000 liradan 100 bin liraya denk geldiğini hesaplanırsa, her hak sahibi kendi dairesini kolaylıkla yenileyebilecek.
Kendin yık-yap modelinin kentsel dönüşümün önünü açabilecek belki ama bu süreçte halkı bilinçlendirecek ve onlara danışmanlık yapabilecek firmaların da desteği gerekiyor.Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:23:46

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu