İstanbul'daki Arsanızın Kat Karşılığı Değeri

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Kat karşılığı oranını olumlu yönde etkileyen lokasyon özellikleri; üniversite kurulması planlanan, tanınmış inşaat şirketlerinin arsa satın aldığı, planlı kentleşmenin yapıldığı, üçüncü köprü ve yol bağlantılarının bulunduğu, TEM ve E-5 üzerinde bulunan, gelişmeye açık bölgelerin çıkış noktalarında yer alan, havaalanı ve limanlara yakın, okul, hastane ve alışveriş merkezi ihtiyacı olan yerler olarak sıralıyor.

Arsanız, çok talep gören bir bölgede ve ulaşım akslarına yakın bir yerdeyse, arsa sahibinin payına düşen oran artarken, yeni gelişen veya gelişmeye açık bir yerde müteahhit risk aldığını düşündüğü için arsa sahibinin payı 30'a kadar düşebilmektedir.

Müteahhitlerin İstanbul’da en çok kat karşılığı inşaat yaptığı bölgeler: Avrupa yakasında Levent, Fulya, Çağlayan, Cihangir, Beyoğlu, Nişantaşı, Gültepe, Sarıyer, Maslak, Güneşli, Halkalı, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Esenyurt, Yakuplu, Gürpınar, Ispartakule, Bahçeşehir ve Anadolu Yakası'nda da Kadıköy, Fikirtepe, Bağdat Caddesi, Maltepe, Kartal, Pendik, Yenisahra’dır.
Eğer bu semtlerden herhangi birinde arsanız varsa arsanıza ortalama %50-55 oranlı kat karşılığı anlaşma yapılırken, merkezden uzaklaştıkça bu oranlar yüzde 35'lere kadar düşmektedir. Yani metrekare satış fiyatı 4 bin TL ve üzeri olan yerlerde yüzde 60-70 ve artı para vererek anlaşma yapan müteahhitler, metrekare fiyatı ortalama 2-3 bin TL olan yerlerde ise yüzde 50-55 gibi oranlarla anlaşma yapıyor. Arsaların metrekare değeri 2 bin TL'nin altında olan semtlerde ise müteahhitler yüzde 30'lu oranlar öneriyor.
Haber Kategorisi : Kulağımıza Gelenler / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:18:28

İlgili Kulağımıza Gelenler

Yorum Formu