Güneş ve Rüzgar Enerjisine Kamu Arazisi

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Resmi Gazete’de 7 ŞUBAT’ta yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği’ne göre artık yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi yapan şirketlere kamu arazileri tahsis edilebilecek.

Türkiye'nin gelişen sanayisi ve artan konut sayısına parelel olarak büyüyen enerji sektöründe hareketli günler yaşanıyor. Ülkemizin artan enerji ihtiyacına çözüm olabilecek bir uygulamak bakanlık tarafından yürürlüğe konulan tebliğ ile açıklanmış durumda. Bu tebliğe göre; Kurulu gücü 500 kilovata (kW) kadar olan yenilenebilir enerji tesislerine 20 yıl, 1 megavata (MW) kadar olanlara ise 30 yıl Hazine taşınmazları üzerinde irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilebilecek.

Fakat yürürlüğe giren düzenleme; 1 MW'a kadar üretim hakkı bulunan lisanssız elektrik sektörünü ikiye ayırmış durumda. Kimi firmalara düzenlemenin hareket getireceğini, kimileri ise yetersiz kaldığını savunuyor.
Atıl durumdaki bu arazilerin yenilenebilir enerji tesislerine açılmasıyla hem mevcut araziler bir değer kazanmış olacak, hem de lisanssız yatırımların yapılabileceği yeni seçenekler çıkabileceğini belirten uzamnlar, 20 yıl ve 30 yıl sonra, tesisi yüzde 80 verimlilikte kamuya teslim etme zorunluluğunun birçok olumsuz durum oluşturabileceğini belirtiyorlar.
Hazine arazilerindeki en büyük sıkıntının; satın alınması veya kiralanması düşünülen arazi için önceden alınan izinler yerine, şimdileri devletin izin vermeye ihtiyaç duymadan bu arazileri kiralayabilmesi birçok alanda yatırımcıları tedirgin eden en büyük zorluklar arasında yer alıyor.Haber Kategorisi : Yatırım Fırsatları / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:15:45

İlgili Yatırım Fırsatları

Yorum Formu