Bütün Tapu Bilgileri Elektronik Ortama Aktarılacak

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamada; deprem, yangın, toprak kayması, sel ve su baskını gibi doğal afetlerle, sabotaj ve terör tehlikesine karşı tapu bilgilerinin yedekleneceğini söyledi.

Fiziki ortamda hem personellerin hem de vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığı tapu müdürlüklerindeki sıkıntıları aşmak için geliştirilen proje bakanlık tarafından duyuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı bir diğer açıklamada zaman kaybı oluşturan ve vatandaşların tapu dairelerindeki bekleyişlerine çözüm olabilecek Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nin (TAKBİS) geçen yıl uygulamaya geçirildiğini anımsattı.

TAKBİS ile vatandaşların dijital ortamda kendi tapu ve kadastro bilgilerin de ulaşabilecekleri anlatıldı.
Bakanlık, TAKBİS'teki elektronik bilgilerin güvence altına alınması için de “Afet Kurtarma Merkezi” kurulacağına dikkati çekti.

Ülkemizin jeopolitik ve stratejik yapısı gereği böyle bir ihitiyacında gerekli olduğunu belirten Bakanlık, her türlü riske ve afete karşı vatandaşların teminatı olan bu kayıtların çok güvenli alanlarda saklanıp muhafa edilmesi gerekliliğini kamuoyuna duyurdu.

Afet Kurtarma Merkezi'nde, deprem, yangın, toprak kayması, sel ve su baskını gibi doğal afetlerle sabotaj ve terör tehlikesine karşı tapu bilgilerinin yedekleneceğini vurgulayan Bakanlık, "Bu kapsamda her türlü doğal afet, savaş ve nükleer saldırılara karşı dayanıklı, yedek elektronik güç kaynakları bulunan bir merkez yapılacağını açıkladı. Merkezin, Eskişehir ya da Konya gibi deprem riskinin düşük olduğu ve fay hatlarının az olduğu bir bölgede inşa edileceğini de duyuruldu.Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:35:33

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu