Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Maliye Bakanlığı yakın gelecekte değer artışı beklediği hazine taşınmazlarının satılmamasını talep ederken, hazine arsa ve arazilerinin kent rantının yansımasından sonra satılması için uyarı da bulundu.

Maliye Bakanlığı’nın 2014 yılına ilişkin Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler raporunda öncelikle yılın ilk altı aylık dönemi değerlendirildi ve Temmuz-Aralık döneminde yapılacak çalışmalar hakkında her genel müdürlük bilgi verdi.

Hazine arsa ve arazilerinin satışından önce 6 kritere bakılmasını isteyen Bakanlık, arazilerin gelecekte daha karlı getiriler sağlayacağını belirtti.

Bakanlık, imarlı olmayıp yakın zamanda imara açılacak olan arazilerin, büyük ölçekli projelere ve imarlı alanlara ev sahipliği yapacak bölgelerin, yakın zamanda kent genişlemesi ile değeri artacak arazilerin satılmamasını talep etti.

Bakanlık bu konuda hazırladığı raporda, valiliklerden ileride oluşacak imar ve kent rantlarının taşınmazın değerine yansıdıktan sonra satışlarının yapılması talep edildiği belirtilerek, “Bu şekilde Hazine taşınmazlarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ayrıca taşınmaz satışlarından sağlanan gelirin artırılması hedeflenmektedir” şeklinde açıklamara yer verildi.

Hazineye ait taşınmazların envanteri için çalışmalara başlayan bakanlık, bu taşınmazların muhasebesi için  Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün bir çalışma yaptığı ve yıl sonuna kadar bu çalışmaları tamamlayacağını bildirdi.

Milli Emlak ise devletin taşınmazlarının satılması, kiralanması gibi işlemlerle ilgileniyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla 25 Temmuz’da kamu kurumlarına, valiliklere bir yazı gönderildi. Yazıda taşınmazların fiili envanter yani sayım çalışmalarının 30 Eylül 2014 tarihine kadar tamamlanması istendi. Rayiç bedele ait uygulamaların ise daha sonra yapılması talep edildi.Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:27:37

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu