Arsa Yatırımı Nasıl Yapılmalı ?

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Arsa yatırımının tam olarak ne olduğunu bilmeden, emlak ve gayrimenkul bilgisi olmadan bu işlere hiç girişmemenizi tavsiye ediyoruz. Arsa.net olarak hazırladığımız bu maddeler ile arsa yatırımınızı daha sağlıklı yapabilmenize olanak sağlıyoruz.
İyi bir yatırım için önce alacağınız şeyi iyi tanımanız gerekiyor.

1)Arsa neye denir, türleri nelerdir?
Sınırları belli olan, tapuya kayıtlı toprak parçasına arsa denir. Arasının imarsız olanına arazi, imarlı olanına ise arsa denir. Arsa ve arazi çok karıştırıldığı için bu ayrımları iyi bilmek gerekir.

2) İstanbul'da hangi yakada arsa almak daha karlı, Anadolu ve Avrupa yakalarında nereleri daha karlı?
İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında şehrin özellikle kuzey bölgeleri daha çok kazandırıyor.
2000 yılından bu yana şehrin kuzeyi müthiş bir atak gösterdi.
Anadolu Yakasında; Akfırat, Kurtköy, Samandra, Sarıgazi, Çekmeköy, Ümraniye, Kavacık, Beykoz, Şile, Ağva, Riva, Avrupa Yakasında ise; Çatalca, Bahçeşehir, Arnavutköy, Haraççı, Başakşehir, Kemerburgaz, Göktürk, Zekeriyaköy, Demirciköy, Kilyos bu gelişmelere en iyi bölgelerdir.

3)Konut mu, İşyeri mi, Arsa mı?
Arsa uzun vadeli, planlı ve geleceği okuyabilen insanların yatırımıdır. Arsaya yatırdığınız paraya ihtiyacınız olmaması gerekmektedir. Arsadan kira alamazsınız, arsa için büyük projeler ve yatırımlar takip edilmelidir. Ev, işyeri gibi yatırımlar çabuk nakit dönüşü olan ve hemen kazandıran projelerdir. Küçük ama devamlı kira geliri kazandırır.

4)Arsa yatırımı yapmadan önce nerelere başvurulmalı, neler araştırılmalı, dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?
Arsa için öncelikle bakılması gereken tapudur, hisseli tapuların devri ve teslimi çok zordur. Sonra bölgenin imarı ve hazine arazilerine yakın olup olmayışı önemlidir. Arsa yatırımı yapılmadan önce mutlaka belediyeden ve bakanlıktan bilgi alınmalıdır.

Arsa alırken mutlaka bölgedeki yerleşim alanlarını ve iş merkezlerini yapılacak kamu ve özel yatırımlar incelenmelidir.Haber Kategorisi : Yatırım Fırsatları / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:37:45

İlgili Yatırım Fırsatları

Yorum Formu