Arsa Tapulu Evin Satışı Nasıl Yapılır ?

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Kat irtifakı arsa payına bağlı bir irtifak çeşidi olup, yapının tamamı için düzenlenecek yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak, Kat Mülkiyeti Kanunda gösterilen şartlar uyarınca kat mülkiyetine resen çevrilen bir hak olarak karşımıza çıkıyor.

Bu işlem, arsa malikinin veya kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin istemi ile dahi gerçekleştirilebilir. Arsa tapulu ev tapuları da bu aşamada karşımıza çıkıyor.

Henüz iskan belgesi alınmamış ve bu nedenle resmi olarak bittiği gözükmeyen binalardaki dairelerin tapusu arsa tapulu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, arsa tapulu evin satışı nasıl yapılır?

Arsa tapulu ev satışlarında, resmi olarak evin değil arsa hissesinin satışı gerçekleşmiş oluyor. Bu nedenle arsa tapulu bir evlerin alımı pek tavsiye edilmiyor.

Arsa tapulu evin satışı..
- Satın almayı düşündüğünüz arsa tapulu evin arsa payına bakın;
- Söz konusu daireye kaç metre kare arsa düştüğünü öğrenin;
- Eğer daire tapuda görünmüyorsa mutlaka noterden hangi dairenin size ait olduğuna dair satıcıyla gidip anlaşma yapın;
- Evi satın alırken gerçek bedeli üzerinden gösterin.

Arsa tapulu evin kat mülkiyetine dönüştürülmesi için; konutun ya da işyerinin metrekaresi değil, konut/işyeri başına düşen arsa miktarı tapuya yazılıyor. Daire; arsa, bağ, bahçe, tarla olarak görünüyor.

Kat mülkiyetli tapuysa, iskan alındıktan sonra konutun ya da işyerinin özelliklerinin yazıldığı tapudur. Bu tapuda konut/işyeri, bağımsız bölüm olarak yazılıyor. İskan alınınca kat mülkiyeti tapusuna geçmek gerekiyor.

Binanın iskanı varsa, bina yöneticisi bütün dairelerin belgelerini toplayıp tapuya verecek. Cins tashihi yapılarak kat irtifakı kat mülkiyetine dönüştürülebiliyor.Haber Kategorisi : Arsa Türleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:14:12

İlgili Arsa Türleri, Tipleri ve Arsa Çeşitleri

Yorum Formu