Arsa Sahiplerine Müteahhit Seçim Önerileri

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Müteahhit seçimi arsa sahipleri için çok önemli bir konudur. Arsanızı teslim edeceğiniz müteahhitin öncelikle referanslarına bakmanız gerekiyor. Eğer tercih etmeyi düşündüğünüz kişi yeni bir müteahhit ise şirketin veya kendisinin mali yapısının ayrıntılı incelemelisiniz.

Arsa sahibi ve müteahhitin zor durumda kalmaması için hukuki kurallara uygun sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu sözleşmede, arsa hisse devrini kurallara bağlayarak daha sonra devredebilirsiniz. Ama devir zorunluluğu kaçınılmazsa, teminat mektubu alarak haklarınızı garanti altına almalısınız.

İnşaatın teslimat süresine titizlikle dikkat etmelisiniz. Arsanızın bulunduğu bölgeye göre bu süre 12-18 ayı geçmemelidir. Bunun yanı sıra, yapılan sözleşme ve imar planları dışında imalat yapmama teminatı almayı ve Kat Mülkiyeti teslimatlı sözleşme yapmayı unutmamalısınız. Bizim önerimiz kullanılacak malzemelerin baştan tespit edilerek sözleşmeye yazdırmanızdır.

Müteahhitinizi seçerken, arsanızın bulunduğu bölgedeki kat karşılı oranını da göz önünde bulundurun. Müteahhitinizin veya bağlı bulunduğu inşaat firmasının bu orana dikkat edip etmediğini gözlemleyin. Kat karşılığı oranı; arazi üzerinden gelecek toplam gelir (ciro) ve maliyet hesabı yaparak oluşturulabilir. Kat karşılığı oranları bazı kriterler nedeniyle değişebilir. Arsanın şehir merkezine yakınlığı, manzarası (deniz, göl, orman), E5 gibi ana yollara ve bulvarlara cephesinin olması, AVM'lere yakınlığı ve toplu ulaşıma yakınlığı metrekare birim fiyatını artırır.
Arsanız sadece konut imarlı ise lokasyonu, emsal oranı ve birim satış fiyatı ön plana çıkar. Eğer, ticari artı konut imarlı ise konutla birlikte dükkan veya ofis yapılabilmesi, arsa sahibinin kat karşılığı aldığı oranı artırır. Bu artışın sebebi dükkan veya ofislerin metrekare birim fiyatlarının konutlara göre daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Arazi eğer deniz görüyorsa emlak değerleri yükseliyor ve müteahhitler o zaman orana bakmıyor.
Arsanızın değerini artıracak kriterleri sıraladıktan sonra, müteahittinizin bu kriterlere ne denli değer biçtiğine dikkat edin. Bu gözlem, doğru müteahhiti bulup bulmadığınızı belirleyecektir.

Haber Kategorisi : Projeler / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:07:39

İlgili Arsa Projeleri

Yorum Formu