Arsa Alırken Hangi Belgelere İhtiyacınız Olacak

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Arsa yatırımını gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerekenlerin başında yer alan, hangi belgelere ihtiyacınızın olacağıdır. Arsa satın alırken gerekli olan belgelerin hepsi, zorunlu olan ve ibraz edilmesi gereken belgelerdir. Bu belgelerde oluşabilecek aksaklık veya eksiklik satış işleminin uzamasına veya iptaline bile neden olabilmektedir.
Arsa almadan önce gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Vergi Borcu Yoktur Yazısı: Arsanın bulunduğu belediyeden temin edilebilecek bu belge ile geçmiş dönemlere ait borç sorgulaması yapılabilmektedir.
Belediye Rayiç Bedel Belgesi: Bu belge de belediyeden temin edilebilir ve alım-satım işleminin yapılacağı zaman tapuya teslim edilmelidir.
Kimlik Fotokopisi ve Fotoğraf: Her resmi işlemde istenen kimlik fotokopisi ve fotoğraf, hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından yanında bulundurulması gereken belgelerdir.

Deprem Sigortası: Deprem sigortası yapılmadan satış işlemi gerçekleştirilemeyeceği için bu belge mutlaka edinilmelidir.
Tapu: Tapunun aslı ya da fotokopisi de bulundurulması gereken zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Tapunun gerçek olup olmadığı da mutlaka sorgulatılmalıdır.
Vekâletname: Alım-satım işlemi arsa sahibi ve direkt alıcının kendisi tarafından gerçekleşmiyorsa; mutlaka satış işleminden önce noterden alınabilecek bir vekaletname belgesi ile bu işlem resmiyete dökülmelidir.

Bu belgeler satın alma işleminin gerçekleşmesi için ihtiyacınız olana azami ve gerekli belgeler olup, mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken belgelerdir.Haber Kategorisi : Krediler / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:06:02

İlgili Krediler

Yorum Formu