Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

Ülkemizde yatırım denilince akla gelen ilk gayrimenkul aracı olan arsalara talep gün geçtikçe artıyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizde yatırım yapacak arsalara yönelmeleri ve birikmiş mevduatı olan vatandaşların da yatırım aracı olarak arsayı tercih etmeleri bütün dikkatleri bu alana çeviriyor.

Arsaya yatırım yapmadan önce, yatırımcıların birçok konu hakkında bilgilenmesi gerekiyor. Özellikle internetten araştırma yaparak bilgilenmeye çalışan yatırımcılar için; "arsa alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde" başlığında topladığımız bu bilgileri, yatırım yapmadan önce incelemenizde fayda görüyoruz.

1) Arsa Fiyatı: "Arsa alırken kazıklanmayın!" şeklindeki uyarıları mutlaka dikkate almalısınız. Ticaretin her alanında olduğu gibi, arsa alırken de yatırımınızı uygun fiyatlarla ve pazarlığını yaparak almaya çalışın. Arsa ne kadar uzun vadeli bir yatırım olsa da arsaya değerini veren arsanın üstündeki taleptir. Arsa alırken etraftaki söylentilere de aldırmayın ve istenilen fiyatın en az yarısı kadar teklif vererek pazarlığa başlayın. Özetle; arsaların kesin bir fiyatı yoktur, o anki talebe göre arsaların fiyatı belirlenir.
2) Gelecekte Ne Olur?: Arsaya yatırım yaparken bulunduğunuz bölgenin en hızlı kentleşen alanlarını tercih edin. Mümkünse ticarete açık olan alanlara yatırım yapın.
3) İmar Durumu: İmar durumu belli olmayan şehir kalmamışken, mutlaka imar planlarının inceleyin ve ona göre yatırımınıza karar verin. Önümüzdeki 5-10 senede hastane veya üniversite yapılacak bir bölgeye yakın araziniz varsa emekliliğiniz garanti altında demektir.
4) Sakin Olun: Bakkaldan ekmek alır gibi yatırım yapmayın. Bölge bölge gezin ve seçeneklerinizi değerlendirin. Kimse sizi zorla yatırıma yöneltmiyor ve yatırım yapılacak arsalar da bitmiyor.
5) Uzun Yıllar İçin Yatırım Yapın: Arsa yatırımı uzun vadeli bir iştir. Bu konuda en az 5 yılı gözden çıkarın. 10 yıl sonra bulunduğunuz bölgeye AVM dikmek isteyenler olabilir algısı ile yola çıkın.
6) Tapu Garantisi: 2B arazi ve arsalarından, hisseli tapulardan uzak durun. Tapunuz sağlam olsun ve içiniz rahat olsun.
7) Satarken: Satarken aceleci davranmayın. Arazinizi satmadan önce imar planlarını inceleyin ve gelecekte inşa edilecek yatırımlar ile yatırımcıların iştahını arsanıza yönlendirin.Haber Kategorisi : Yatırım Fırsatları / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:05:31

İlgili Yatırım Fırsatları

Yorum Formu