ALO 181 Kentsel Dönüşüm Hattı

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

2013 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan “Alo 181 Çevre Hattı” vatandaş ile Bakanlık arasında doğrudan iletişim kurulabilmesini sağlıyor. Bu hat sayesinde, kentsel dönüşüm konuları hakkında; riskli yapı, riskli alan, rezerv alanı gibi önemli bilgileri edinebiliyorsunuz. ALO 181 Kentsel Dönüşüm Hattı’nın personeli, kentsel dönüşüm hakkında telefon ile sorduğunuz sorulara cevap vermek üzere telefon başında bekliyor.

Binanıza ait arsanızla ilgili, kulaktan dolma bilgilerle yanlış kararlar verme riskine girmeyin. Zira, kentsel dönüşüm hakkında bilerek ya da bilmeyerek hatalı bilgi paylaşan kişilerin sayısı oldukça fazla.

Kentsel dönüşüm konusunda internette arama yaptığınızda taradığınız bilgiler size ancak genel bilgiler verebiliyor. Herkesin kendine özel kentsel dönüşüm durumları var. Bu nedenle genel bir bilgiye değil bu duruma özel bir bilgiyi doğru kaynaklardan almak gerekiyor.

Öte yandan çoğu insan kentsel dönüşümü kendi cephesinden öğrendiği bilgiler ile değerlendirip yorumluyor. Kentsel dönüşüm yasasını okumadığı halde uzman olduğunu iddia edenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar çok.

Bu şekilde bir bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda ALO 181 Kentsel Dönüşüm Hattı güvenilirliğiyle büyük bir soruna çözüm getirmeye çalışıyor. Alo 181 Kentsel Dönüşüm hattı, dönüşüm sırasında yaşadığınız problemleri ve şikâyetleri de iletebileceğiniz çözüm yolları arayabileceğiniz bir hat.

Alo 181 Kentsel Dönüşüm hattında hangi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz:

-Çevre sorunları, hava, su ve toprak kirliliği, radyoaktif kirlilik, çevresel etki değerlendirme ve tabiat varlıklarıyla ilgili merak ettiklerinizi “ Alo 181” hattından 24 saat kesintisiz öğrenebilirsiniz.

-Riskli binalar nasıl tespit edilecek, yıkımdan sonra vatandaş nerede kalacak, kira yardımı kimlere yapılacak, hacizli dairelerin durumu ve kaçak yapıların konumu ne olacak, kredi verme süreci nasıl işleyecek sorularınıza bu hattan yanıt bulabilirsiniz.

Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:03:40

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu