3. Köprü ve Arnavutköy Çıkmazı

Bakanlık Hazine Arazilerinin Satışına “Dur” Dedi haberi fotoğrafı

İstanbul'un üçüncü havalimanı ve dünyanın en büyük havalimanı olacak olan bu proje; Karadeniz sahilinde, Terkos Gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 hektarlık Akpınar ve Yeniköy köyleri arasındaki alanda inşa edilecek.
Projenin duyurulması ile bölgedeki arsa fiyatları yüzde 100'ün üzerinde artış göstermekle beraber, bölgedeki emlakçı sayısı şimdiden 1000'i geçmiş durumda. Devlet tarafından yapılacak kamulaştırma çalışmaları da bölgedeki arsa ve arazi sahiplerini pek memnun etmişe benzemiyor. Devlet tarafından verilen fiyat teklifleri hak sahiplerini memnun etmezken birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor.
Bölge halkı ve hak sahipleri; verilen tekliflerin samimi olmadığı şeklinde görüş bildirirken, TOKİ'nin arsaları ucuza satın alıp ileride bu bölgede dev projeleri hayata geçireceği de hak sahipleri tarafından vurgulanıyor.
Bölgedeki arsalara metrakaresi 22.5 liradan teklif veren TOKİ, ortalama fiyat olan metrakaresi 500 lira üzerinden işlem yapılamayacağını; çünkü bu bölgenin kamulaştırmaya açık bir arazi olduğunu belirterek kendi tarafını haklı gösteriyor.

TOKİ yaptığı açıklamayla; "Mal sahipleri her zaman arsalarını daha pahalı görür. Kamu ise hakkıyla alma derdindedir. İşi ucuza kapatmak diye bir istek söz konusu olamaz" şeklinde durumu açıklamakla yetiniyor. TOKİ'den başka bir yetkili ise kamulaştırma alanlarındaki tekliflerin 22 lira ila 200 lira arasında değiştiğini açıklıyor.

Bakanlar Kurulu'nun 2 Ocak 2014 tarihinde veridiği karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararda. "İstanbul İli, Arnavutköy İlçesi, İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ilenEyüpn İlçesi, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan taşınmazların, İstanbul 3. Havaalanı Projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması; 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27'nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca" kararlaştırılmıştır" denildi. İlanda yer alan haritaya göre 7 bin 650 hektar alan kamulaşacağı bu duyuru ile kesinlik kazanmıştır.Haber Kategorisi : Arsa Haberleri / Haber Tarihi: 22.08.2014 23:03:08

İlgili Arsa Haberleri

Yorum Formu